Tatiliniz için herşey hazır, eşyalarınız toplanmış, yola çıkmaya hazırsınız. Peki ya eşyalarınız karavanınıza nasıl sığacak? Hiçbir şeyi geride bırakmanıza gerek kalmasın diye sizin için bazı fikirlerimiz var.

Karavan tatili yapmaya alışkın olanlar bilir ki plan yapmadan eşya alırsanız karavanınızda size yer kalmayacaktır. Ancak basit düzenlemeler ve yaratıcı tüyolar sayesinde karavanınıza her zamankinden daha fazla eşya sığdırabilirsiniz.

Bir karavanda yaşamanın yaşamınıza katabileceği şeylerin yanı sıra sizi zorlayacak yanları da vardır. Sürekli hareket eden bir yaşam alanına sahip olmak bunlardan biridir. Sabit olmayan bu yaşam sisteminde rahat bir yaşam alanı elde edebilmek için karavanınıza dahil etmeniz gereken bazı temel ev sistemleri vardır. Bu sistemler su tesisatı,  elektrik ve ısıtma sistemleridir. Bunun gibi yerleşik yaşam alanlarımızda kullandığımız ev sistemlerinin dizaynını iyi ayarlamak, kısıtlı alanınızın bulunduğu karavanınızda sizin için önemli bir alan avantajı sağlayacaktır.

Karavanınızda küçük eşyalarınıza yer bulamıyor ya da dağınıklıktan bir türlü kurtulamıyor olabilirsiniz. Karavan yaşamında doğada ne kadar özgür olsanız da karavan içerisinde yeterli alan bulmakta zorlanmanız çok normal. Sahip olduğunuz kısıtlı karavan alanlarınızdan daha fazla faydalanabilmek için tüm boş alanlarınızı verimli kullanmanız gerekir. Duvar, mutfak dolabı kapıları, ve dolap içlerine ekstra bölmeler ve askılıklar ekleyerek, karavanınızın eşya kapasitesini iki katına çıkarabilirsiniz.

Kendinize daha fazla alan yaratmanın bir yolu da, seyahatinizi doğru planlayarak stok yapmanız gereken yiyecek-içecek alışverişinizi rotanıza uygun şekilde yapmaktır. Rotanızda bulunan market ve restorantların takibini yaparak ihtiyacınız kadar alışveriş yapabilirsiniz. Hem depolama alanından tasarruf edebilir hem de yeni deneyim ve tatlar yakalayabilirsiniz.

Bir karavanda çoğunlukla kullanılmayan ve fazladan depolama alanı görülmeyen bölümlerden biri de karavan çatısıdır. Aracınız belirli bir yüksekliği geçmediği takdirde size oldukça büyük bir depolama alanı sağlayacaktır. Uygun tavan boşluğuna sahip olmanız durumunda bisiklet, kano veya portbagajınız için harika bir yer olacaktır.

Comments are disabled.