Karavanla seyahat etmek oldukça eğlencelidir. Fakat karavanla seyahate çıkmadan önce karavanla seyahat etmenin püf noktalarını bilmezseniz yolculuğunuz sırasında birkaç aksaklık yaşayabilirsiniz. Marmara Karavan olarak tatilinizi en güzel şekilde geçirebilmeniz için yardımı dokunabilecek birkaç tüyomuz var.

Karavanınız için olmazsa olmazlardan başlayalım.

-Karavanda priziniz olacaktır fakat olası bir ihtiyaç durumunda uzatma kablosunu mutlaka bulundurun.

– Bunun dışında çamaşırlarınızın ıslanması halinde işinize yarayabilecek bir çamaşır ipi bulundurabilirsiniz.

-El feneri karavan seyahati için çok önemlidir. Karavanla kaç kişi seyahate çıkıyorsanız kişi sayısı kadar el feneri ve pil bulundurun. Gece kamp alanında veya elektriğiniz bittiğinde çok işinize yarayacaktır.

-Özellikle sıcak havalarda seyahate çıkacaksanız ve karavanınızda klima yoksa seyyar bir pervane işinizi görecektir.

-Karavan seyahati için önemli olan malzemelerden biri de kamp malzemeleridir. Karavanınızı dilediğiniz yere park ettikten sonra oturup manzaranın keyfini çıkarmanız için kamp sandalyeleri, karavan dışında konaklamak isterseniz çadır ve uyku tulumu da yanınızda bulundurabilirsiniz.

-Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa almayı unutmayın. Karavan seyahati ve kampında böcek ve haşeratlarla karşılaşmanız çok olasıdır. Bunun için seyahate çıkmadan sinek ilacı, böcek ve haşerat için sprey ilaçlar temin edebilirsiniz.

-Karavan seyahatinde yola çıkarken, benzininizin bitmesi veya aracınızın bozulması halinde bisiklet bulundurmanızda fayda olabilir.

Karavan seyahati için küçük ama faydalı tüyolar verecek olursak

-Karavan yolculuğunda özellikle yaz ayları için alınması gereken önlemlerden birisi karavanınızı gölgelik bir yere “ağaç altı gibi” park etmenizde fayda var. Aksi taktirde eğer serinletme sisteminiz yoksa sabah çok terlemiş olarak uyanma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

-Özellikle karavan yolculuğunda dikkat edilmesi gereken bir konu da başınızı dolap gibi köşesi sivri yerlere çarpmaktır. Bunun için kendiniz dikkat etmekle birlikte çocukları ve gelen misafirleri bunun için uyarmayı ihmal etmeyin

-Bir karavan yolculuğunda sudan ve elektrikten önemli hiçbir şey yoktur. Bunun için ikisini de çok dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Gereksiz kullanımdan kaçınarak önleminizi alabilirsiniz. Kullanmadığınız zamanlarda ise elektriği kapatmayı unutmayın.

-Karavanda yaşamak bir disiplin gerektirir. Özellikle toplu bir şekilde yaşıyorsanız belli başlı kurallar koymanız ve sürekli düzenli olmanız olası bir durumda sorun yaşamanızı minimuma indirecektir. Bunlara örnek olarak; yatılan yerlerin toplanması, mutfak düzeni ve özellikle karavan içerisinde ayakkabıyla dolaşmamak verilebilir.

Comments are disabled.